Táncantropológus Olvasókör

A Magyar Etnokoreológiai Társaság Táncantropológus Olvasóköre

A Szegedi Tudományegyetem Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék táncantropológus szakos hallgatói 2011-ben alapították a Táncantropológus Olvasókört (TAO), ahol egy közös étkezéssel és italozással egybekötött kötetlen beszélgetés alkalmával egy-egy tánckutatással kapcsolatos tanulmányt, könyvrészletet vagy problémakört beszéltek át. Ezek az alkalmak az idő folyamán eltűntek, viszont most az online térbe helyeződtek át, megnyitva a résztvételi lehetőséget a MET tagok számára is!

Nyilvános TAO

A Táncantropológus Olvaskör nyilvános ülesein egy-egy nagyobb témát, kérdéskört vitatunk meg meghívott előadóink részvételével.
Ezeken az alkalmakon szakmai és a jelenkori tánckutatás szempontjából
beszélünk át egy adott témát, a hozzá kapcsolódó, összeállított bibliográfia alapján.

A Nyilvános TAO eddigi alkalmai:

2021. április 28. (szerda) 18:00: Táncdialektológia – A táncdialektusok meghatározásának/használatának problémaköre, moderátor: Varga Sándor
A témához kapcsolódó irodalom ezen a linken érhető el.


Zártkörű TAO

A Táncantropológus Olvasókör zártkörű ülései során egy-egy tanulmány, könyvrészlet, ismeretterjesztő vagy tudományos cikk kerül megvitatására egy kötetlen beszélgetés keretén belül.

Várjuk a MET tagok jelentkezését moderátori közreműködésre!
Ezen felül olvasmányajánlásokat, téma és ötlet javaslatokat szintén
a Társaság e-mail címére lehet küldeni!

A Táncantropológus Olvasókör ülésein kizárólag érvényes MET tagsággal rendelkezők vehetnek részt! Belépéssel kapcsolatos bővebb információt ezen a honlapon találsz!

Eddigi üléseink alkalmával a következő olvasmányokat vitattuk meg:

  • 2021. február 2. (kedd) 18:00 – Fél Edit: Kocs 1936-ban című monográfia három fejezete (8. Amíg a gyermekből felnőtt lesz; 10. Ünnepi alkalmak az esztendőben a hétköznapok között; 11. A zenei élet.)
  • 2021. február 17. (szerda) 18:00 – Králl Csaba: Akkor és Most és B. Kis Judit: A néptánc csak kötelező kellék volt a ringlispíl mellett. (Beszélgetés Hégli Dusánnal).
  • 2021. március 3. (szerda) 18:00 – Martin György: A széki hagyományok felfedezése és szerepe a magyarországi folklorizmusban. Ethnographia XCIII. Budapest, 1982. Molnár Péter: A táncház mítosza és valósága: amit a 21. század néprajzosa Széken talál. Erdély- (de)konstrukciók. Tabula könyvek 7. Néprajzi Múzeum, Budapest, 2005.
  • 2021. március 17. (szerda) 18:00 – Kürti László: A Kiskunság táncai – antropológiai reflexiók egy régió tánckultúrájáról. Wicker Erika (szerk.): Cumania 27. – A Kecskeméti Katona József Múzeum évkönyve (Kecskemét, 2016)
  • 2021. március 31. (szerda) 18:00 – Kaposi Edit: A néptánckutatás újabb feladatai. Ethnographia, 1947.; Körtvélyes Géza: A néptánc türelmes. A bemutatott néptánc jelentéshordozó szerepéről. Valóság, 1980.
  • 2021. április 14. (szerda) 18:00 – Könczei Csilla: ”Dajkám jó hajdútáncos volt”. Maszkulinitások és feministások a hagyományos tánckultúrában; Horváth Júlia Borbála: A nemek köztes mentalitása
  • 2021. június 9. (szerda) 18:00 – Könczei Csongor: Amikor a nép táncol, akkor néptáncol? Gondolatok a hagyományos tánckultúra jelenkori változásairól. Lenyomatok 3. Fiatal kutatók a népi kultúráról (Kriza Könyvek, 23.) 2004.